Schody samonośne

O schodach samonośnych mówimy wtedy, gdy elementami nośnymi schodów jest konstrukcja drewniana lub stalowa. Stopnie drewniane są osadzane na integralnej z nimi konstrukcji. Zespolona z tymi elementami jest również balustrada.

Wyróżniamy klika rodzajów konstrukcji samonośnych. Dzielimy je ze względu na sposób osadzenia w niej stopni:

schody samonośne
.

konstrukcja policzkowa (na wangach)

Policzki (wangi) to w uproszczeniu dwie deski zamykające stopnie z obu boków. Stopnie są wpuszczone w wyfrezowane gniazda. Jest to konstrukcja stabilna i odporna na ugięcia. Znajduje zastosowanie w realizacjach tradycyjnych, ale w zestawieniu ze szkłem i stalą nierdzewną sprawdza się także w rozwiązaniach nowoczesnych. Dobrze wygląda w układach prostych jak i z pełnym zabiegiem.

konstrukcja policzkowa
.

konstrukcja osiodłana (na wangach grzebieniowych)

W przeciwieństwie do klasycznych schodów policzkowych stopnie w konstrukcji osiodłanej nie są wpuszczane w wangi, ale osadzane na nich. Konstrukcja jest wycinana na kształt charakterystycznego grzebienia z miejscami na nałożenie stopni. Ta konstrukcja umożliwia pełną ekspozycje kadzi stopni. Policzki grzebieniowe schowane są pod stopniami umożliwia to na regulacje ich rozstawu względem ich krawędzi.

onstrukcja osiodłana
.

policzkowo-osiodłana

Jest to konstrukcja łącząca walory układów opisanych w punktach powyżej. Pełna wanga z wpuszczonymi w nią stopniami znajduje się zazwyczaj po stronie zewnętrznej (dolegając do ściany klatki schodowej). Policzek osiodłany znajduje się natomiast po wewnętrznej, od strony balustrady (w duszy schodów).

Konstrukcja wybierana z powodów czysto estetycznych. Stabilna.

policzkowo-osiodłana
.

na słupie centralnym (spiralne, okrągłe)

Stosowana rzadko, ze względu na specyfikę kształtu schodów – którą wymusza. Od centralnego słupa schodów promieniście rozchodzą się stopnie. Po schodach idzie się jak po spirali (stąd nazwa schody spiralne, okrągłe). Po zewnętrznej stronie po obwodzie wznosi się balustrada pełniąca najczęściej funkcje stabilizacyjne. Jedno podparcie stopnia znajduje się w gnieździe słupa centralnego, drugie w podwieszeniu balustrady.
Charakterystyczne dla schodów tego rodzaju jest mała wygoda komunikacji i brak ergonomii w wykorzystaniu miejsca montażu takich schodów.

spiralne
.

półkowa

Schody półkowe – konstrukcja nowoczesna, ale jednocześnie rzadko stosowana. Należy przewidzieć zastosowanie takich schodów na etapie projektowania domu, oraz wczesnym etapie budowy. Część konstrukcyjna jest ukryta w ścianie, pod tynkiem. Widoczne są jedynie elementy płaskowników, na które nasadza się skrzyniową konstrukcje stopni. Świetnie prezentują się bez balustrady lub z balustrada szklaną.

półkowa
.

bolcowa (sztycowa, szpindlowa)

Konstrukcja lekka wizualnie, delikatniejsza niż na policzkach i grzebieniowych wangach. Popularna, lecz trochę mniej stabilna. Nie wszędzie znajduje zastosowanie, ze względu za materiał z jakiego wykonywane są ściany klatek schodowych. Kotwienie samych bolców (elementów zaczepowych stopni) do ścian wykonanych z cegły dziurawki (np. porotherm ) nie wszędzie wchodzi w grę. Schody mogą być niestabilne, z biegiem czasu się obwieszać i skrzypieć. Można temu przeciwdziałać stosując policzek przyścienny. Wtedy mówimy o konstrukcji policzkowo – sztycowej. Takie rozwiązanie zwiększa stabilność.

bolcowa
.

policzkowo-bolcowa

Konstrukcja policzkowo-bolcowa (sztycowa) jest mieszaniną dwóch wcześniej opisanych konstrukcji schodów. Charakteryzuje się tym, że od strony zewnętrznej (przy ścianie) montowany jest policzek, a od strony wewnętrznej stopnie osadzone są na bolcach. Integralnym elementem nośnym schodów jest balustrada. To dość popularna konstrukcja ponieważ jest lekka, stabilna i estetyczna.

policzkowo-bolcowa
.

 

KSZTAŁT SCHODÓW – STOPNIE

KSZTAŁT NR 1

KSZTAŁT NR 2

KSZTAŁT NR 3

Stopień 1
Stopień 2
Stopień 3